CDN چیست؟ – What is CDN

CDN logoامروزه در دنیای اینترنت یکی از عواملی که در آمار بازدید سایت ها نقش بسیار مهمی ایفا می کند، سرعت باگذاری (Load) صفحات سایت است. یکی از راه های افزایش سرعت بارگذاری سایت ها استفاده کردن از CDN ها است.

برای مشاهده متن کامل پست CDN چیست؟ به ادامه مطلب رجوع کنید.

CDN چیست؟

CDN مخفف عبارت Content Delivery Network است که معنای لغوی آن شبکه تحویل محتوا است. در اصل CDN شبکه ای بزرگ از سرورهایی است که در سرتاسر دنیا مستقر هستند و توزیع مناسب جفرافیایی دارند.

هنگامی که شما به عنوان کاربر یک سایت که از CDN  بهره میبرد، آن را فراخوانی میکنید، این شبکه با توجه به موقعیت جغرافیایی شما، نزدیک ترین سرور را به شما پیدا کرده و اطلاعات را از روی آن برای شما ارسال میکند. این امر باعث میشود که کاربر سایت با سرعت بیشتری محتوای سایت را در مرورگر خود مشاهده نماید.

CDN

معمولاً در این سرورها فایل هایی مانند تصاویر و اسکریپت ها وجود دارند و الزاماً برای تمام سایت ها مناسب نیستند. اولین نکته ای که وجود دارد این است که CDN برای سایت هایی کاربردی است که از سرتاسر دنیا بازدیدکننده و کاربر دارند. و یا برای سایت هایی مناسب است که خدماتی را به صورت آنلاین به سرتاسر دنیا ارائه میدهند. به عنوان مثال شبکه اجتماعی Facebook و یا وب سایت JQuery که فایل کتابخانه آن برای تمام سایت هایی که از آن استفاده کرده اند ضروری است.

نکته ای که درباره Content Delivery Network وجود دارد این است که اطلاعات استاتیک سایت بر روی آن ها قرار میگیرد و برای انجام عملیات سمت سرور مراجعه به سرور اصلی خواهد بود.

برخی از مزایای استفاده از CDN ها:

  • کاهش مصرف پهنای باند روی سرورهای شخصی
  • سرعت دسترسی سریع به اطلاعات به دلیل وجود سرورهای قدرتمند و میزبانی ابری
  • بهبود وضعیت SEO سایت

از معروف ترین سرویس های CDN رایگان می توان به JsDelivr و همچنین CloudFlare  اشاره کرد. البته توضیحات فوق بخش کوچک و عمومی مربوط به CDN است.

jsdelivr CDN

cloud flare CDN

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره Content Delivery Network میتوانید به اینجا، اینجا و اینجا سربزنید.