AutoPlay در ویندوز 7 چیست و چه کاری انجام میدهد؟

AutoPlayشاید شما به عنوان یک کاربر دیده باشید زمانی که یک حافظه جانبی (هارد دیسک، فلش مموری و …) را به سیستم وصل میکنیم، پس از چند ثانیه پنجره ای با عنوان AutoPlay ظاهر میشود و به شما امکان انتخاب یک برنامه با توجه به محتوای موجود بر روی حافظه جانبی را میدهد.

برای مطالعه متن کامل پست AutoPlay در ویندوز 7 چیست و چه کاری انجام میدهد؟، روی ادامه مطلب کلیک کنید.

AutoPlay در ویندوز 7 چیست و چه کاری انجام میدهد؟

AutoPlay در ویندوز 7 به کاربر این امکان را میدهد تا با توجه به نرم افزارهایی که بر روی سیستم خود دارد، درهنگام اتصال یک حافظه جانبی به سیستم، اطلاعات آن برای کاربر با نرم افزار مورد انتخاب وی اجرا شود (تصویر پایین).

AutoPlay

AutoPlay باعث میشود تا روند انجام کار در ویندوز 7 سریعتر و راحتتر صورت پذیرد و بهره وری سیستم بالاتر رود. حال در ادامه میخواهیم درباره تنظیمات AutoPlay صحبت کنیم.

غیرفعال کردن AutoPlay

برای برخی از کاربران امکان AutoPlay بجای داشتن سود و منفعت، به هر دلیلی اذیت کننده است. برای حذف آن کافیست تا مراحل زیر را انجام دهید.

  1. ابتدا از طریق منوی استارت (ویا هر شیوه دیگری) کنترل پنل (Control Panel) را باز کنید. (تصویر اول)
  2. سپس از لیست پیش رو گزینه AutoPlay را انتخاب کنید (اگر در لیست گزینه AutoPlay را پیدا نکردید، در سمت راست بالای پنجره، View by را به Large icon تغییر دهید)(تصویر دوم).

  3. در پنجره پیش رو تیک گزینه Use AutoPlay for all media and devices را بردارید و گزینه Save در سمت راست پایین پنجره را کلیک کنید. (تصویر سوم).

control-panelAutoPlay in CPDeactive AutoPlay

از این پس مشاهده میکنید در زمان اتصال حافظه جانبی به سیستم، پنجره AutoPlay باز نخواهد شد.

تنظیمات AutoPlay

اما در این بخش میخواهیم بگوییم اگر از AutoPlay استفاده میکنید، میتوانید برای اجرای خودکار برنامه ها، با توجه به اطلاعات مختلفی که ممکن است روی حافظه جانبی باشد، AutoPlay را تنظیم کنید. کافیست تا با کلیک بر روی منوی بازشو (Dropdown) جلوی هر گزینه، هرمورد را تنظیم نمایید (تصویر پایین).

AutoPlay setting

به عنوان مثال در بخش Pictures که مربوط به عکس ها میشود، از لیست گزینه View pictures using windows live photo gallery را انتخاب میکنیم و دکمه Save را میزنیم. انجام این تنظیم در AutoPlay باعث میشود تا اگر حافظه جانبی که به سیستم متصل مبشود، دارای عکس باشد، این نرم افزار باز شده و تصاویر موجود را نمایش بدهد. برای CD, DVD و بلوری هم میتوان این تنظیمات را انجام داد. حتی میتوان مشخص کرد که اگر در حافظه جانبی برنامه ای برای نصب وجود داشته باشد، AutoPlay برنامه نصب آن را فعال کند.

در موارد مختلف طبعاً گزینه ها با هم متفاوت است اما چند گزینه در همه موارد وجود دارد که در ادامه به توضیح آن ها می پردازیم.

بازکردن پنجره ویندوز اکسپلورر و نمایش اطلاعات موجو در حافظه جانبی

Open folder to view files using windows explorer

انتخاب این گزینه باعث میشود که هیچ عملیاتی روی ندهد. مانند این است که شما AutoPlay را غیرفعال کنید.

Take no action

هربار منوی AutoPlay برای انتخاب شما باز میشود

Ask me every time

برای کسب اطلاعات بیشتر متوانید اینجا کلیک کنید