کیبورد یا مأوس، کدامیک سرعت عملکرد بیشتری دارند؟

کیبورد و مأوسشاید برای شما به عنوان یک کاربر کامپیوتر پیش آمده باشد که مأوس شما خراب شده و یا از کار بیافتد. در این شرایط اگر کار ضروری داشته باشید باید با صفحه کلید (Keyboard) کار کنید. حال می خواهیم ببینیم که برای انجام عملیات مربوطه که میتوان آن ها را با مأوس یا کیبورد  انجام داد، کدامیک دارای سرعت عملکرد بیشتری است؟

 برای مشاهده ادامه متن مأوس یا کیبورد، کدامیک سرعت عملکرد بیشتری دارند؟ به ادامه مطلب رجوع کنید.

کیبورد یا مأوس، کدامیک سرعت عملکرد بیشتری دارند؟

هنگام کار با سیستم، غالب کاربران این فکر را دارند که سرعت کار با مأوس بیشتر از سرعت کار با کیبورد است. اما موضوع دقیقاً برعکس است. یعنی سرعت کار با کیبورد به مراتب از سرعت کار با مأوس بیشتر است.

مأوسبه عنوان مثال شما برای کپی کردن یک پوشه و انجام عمل paste برای تکمیل شدن آن باید ابتدا نشانگر مأوس را روی آیکن پوشه مورد نظر برده و سپس روی آن کلیک راست کرده، بعد از لیست گزینه copy را انتخاب کنید. بعد با کلیک بر روی پنجره مقصد آن را فعال، سپس روی آن کلیک راست کرده و از لیست گزینه Paste را انتخاب کنید تا عملیات به صورت کامل به وقوع بپیوندد.

اما میخواهیم انجام این کارها را با استفاده از کیبورد بررسی کنیم.

کیبوردبرای انتخاب یک پوشه کافیست تا حرف اول آن را از روی کیبورد زده و یا با استفاده از کلیدهای جهت نما (Arrow key) و یا ترکیبی از این ها ابتدا پوشه را انتخاب کنیم. سپس با زدن دو کلید Ctrl و C به صورت همزمان، دستور کپی از پوشه مورد نظر صادر میشود. حال برای رفتن به پنجره مقصد کافیست از دو کلید Alt و Tab به صورت همزمان استفاده کرد. پس از انتخاب پنجره مورد نظر کافیست تا دو کلید Ctrl و V را بفشاریم تا عملیات Paste انجام شود.

بدین ترتیب توانستیم تا عمل Copy/Paste را توسط کیبورد انجام دهیم.

حال شما درنظر بگیرید که در یک نرم افزار مانند فتوشاپ برای استفاده از امکانات این نرم افزار، بجای بردن مأوس بر روی منوها و بازکردن آن ها و سپس انتخاب گزینه مورد نظر از لیست، کلید ترکیبی آن را بفشاریم. در این کار سرعت بالای کیبورد نسبت به مأوس بسیار چشمگیر و قابل لمس است.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره کیبورد و مأوس میتوانید به کیبورد ویکیپدیا و مأوس ویکیپدیا و اینجا مراجعه نمایید.