وردپرس، یک سیستم مدیریت محتوا خوب

وردپرسدر پست سیستم مدیریت محتوا چیست؟ به بررسی، معرفی و توضیح درباره سیستم ها ی مدیریت محتوا پرداختیم و قرار شد که به معرفی نمونه های پرکاربرد و معروف این دسته بپردازیم. در این پست قصد دارم شما رو با وردپرس که یکی از معروفترین و پرکاربردترین سیستم های مدیریت محتوا رایج است، آشنا کنم.

برای مشاهده متن کامل وردپرس، یک سیستم مدیریت محتوا خوب به ادامه مطلب رجوع کنید.

وردپرس، یک سیستم مدیریت محتوا خوب

طبق اعلام سایت معتبر w3techs وردپرس رتبه اول در میان سایر رقبا را داراست و این نشان می دهد که وردپرس از امکانات و ویژگی های مطلوبی برخوردار است.

وردپرس

حال می خواهیم مروری کوتاه بر تاریخچه وردپرس داشته باشیم، سپس ویژگی های آن را بیان کرده و نهایتا مراجع مورد نظر را برای دسترسی به وردپرس معرفی کنیم.

تاریخچه وردپرس

پایه گذار وردپرس آقای مت مولنگ Matt Mullenweg است. وی هنگامی که برای انتشار عکس های خود در اینترنت با مشکل مواجه شد، ایده طراحی و ایجاد وردپرس را مطرح کرد.وردپرس بر پایه سیستم B2 شکل گرفت و آقای مایک لیتل Mike Little به مولنگ کمک کرد تا این پروژه در سال 2003 آماده انتشار شود. در ادامه آقای مایکل والدریژی Michel Valdrighi به این تیم اضافه شد.

بنیانگذار وردپرس

مت مولنگ

ویژگی های وردپرس

مسلما دلیل پرطرفدار بودن وردپرس و داشتن جایگاه اول بین سایر رقبا، به دلیل داشتن ویژگی های مطلوب و کاربرپسند است. وردپرس دارای ویژگی های زیادی است که به اختصار به چند مورد از آن ها اشاره می کنم:

  1. قبلیت Gzip: این قابلیت با کاهش حجم صفحات، به سرعت لود بالا صفحات کمک شایانی می کند.
  2. دوستی با SEO: یکی از مواردی که امروزه برای دارندگان سایت ها بسیار مهم است، وضعیت SEO سایت آن ها است. Search Engine Optimizationبه مواردی اشاره دارد که کمک میکند وب سایت رتبه و جایگاه مناسبی در نتایج موتورهای جستجو داشته باشد. در این زمینه وردپرس با داشتن افزونه های خوب و بسیار، محبوب است.
  3. واسط کاربری خوب، ساده و کاربرپسند: یکی از مسائلی که وردپرس را از رقبا پیش می اندازد، واسط کاربری مناسب است. حتی کاربران تازه کار هم می توانند به راحتی با وردپرس کار کنند.
  4. پشتیبانی قوی و افزونه های زیاد: یکی از نکاتی که برای هر محصول لازم است، پشتیبانی است. تیم وردپرس در این زمینه هم بسیار قوی است.

دریافت وردپرس

سایت رسمی وردپرس به نشانی wordpress.org است که آخرین اخبار و اطلاعات در اینجا منتشر می شود و همچنین می توان آخرین نسخه وردپرس را از این سایت دریافت کرد.

نسخه اصلی به زبان انگلیسی است و برای کاربران فارسی زبان وب سایت رسمی وردپرس فارسی به نشانی wp- persian.com وجود دارد که میتوانید وردپرس را به زبان شیرین فارسی از این آدرس دریافت نمایید.

برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید به وب سایت رسمی وردپرس و همچنین Wikipedia مراجعه نمایید.