همسان سازی در ویندوز 8 – Cloud computing in windows 8

windows8یکی از فناوری های جدیدی که توسط ماکروسافت ایجاد شده است رایانش ابری (Cloud Computing) می باشد که واقعا کمک بزرگی به راحتی کاربران کرده است ، به عنوان مثال اگر شما یک فایل را در یک سرور ذخیره می کنید ، این فایل بلافاصله در سایر دستگاه های شما که از همان سیستم ذخیره سازی ابری استفاده می کنند نیز قابل مشاهده خواهد بود. با این کار حتی از طریق اینترنت و به صورت تحت وب نیز می توانید به فایل های خود به طورکامل دسترسی داشته باشید.
برای مشاهده ادامه متن همسان سازی در ویندوز 8 – Cloud computing in windows 8 به ادامه مطلب مراجعه نمایید.

همسان سازی در ویندوز 8 – Cloud computing in windows 8

قابلیت همسان سازی ( Synchronization ) که در ویندوز ۸ مایکروسافت ایجاد شده است به طوری که ازکاربران ویندوز 8 می خواهد که با استفاده از اکانت مایکروسافتی خود در ویندوز ۸ لاگین کنید. این کار باعث می شود که به فروشگاه ویندوز ( Windows Store ) و دیگر اپلیکیشن های مدرن این سیستم عامل دسترسی داشته باشید.
با این کار افراد از تمامی تنظیمات خود پشتیبان گیری می کنند و دیگر نیازی نیست که نگران تنظیماتی باشند که شاید بعدا ندانند چگونه آنها را اعمال کنند و این کار باعث می شود که اگر یک تبلت یا کامپیوتر جدید با سیستم عامل ویندوز ۸ خریداری کردید، بدون هیچگونه کار سختی می توانید تمامی تنظیمات قبلی را روی دستگاه های جدید اعمال کنید. فقط کافیست با اکانت مایکروسافتی خود لاگین کنید و بعد از آن همسان سازی به صورت پیش فرض فعال خواهد بود. اما در صورت لاگین کردن با یک یوزر اکانت معمولی، نمی توانید از این قابلیت بهره ببرید.
البته قابلیت غیر فعال همسان سازی تنظیمات را داراست .
فعال و غیر فعال کردن همسان سازی تنظیمات :
برای اینکه بررسی کنید که قابلیت همسان سازی فعال است یا نه می توانید از طریق بخش تنظیمات ویندوز ۸، گزینه Change PC Settings را انتخاب کنید. برای نمایش بخش تنظیمات ابتدا کلیدهای Win + C را فشرده و Settings را انتخاب نمایید.
اکنون از پنل سمت چپ مانیتور خود روی گزینه‌ی Sync your settings کلیک کنید تا بتوانید تنظیمات این بخش را مشاهده کرده و در صورت تمایل تغییر دهید. برای غیر فعال کردن همسان سازی کافیست که در سمت راست و قسمت بالا، روی آیکونی که در مقابل گزینه On و در بخش Sync settings on this PC قرار دارد کلیک کنید. با این کار همسان سازی غیر فعال خواهد شد.
البته امکان غیر فعال کردن همسان سازی تنظیمات را شخصی سازی نیز وجود دارد. در بخش پایین‌تر گزینه های دیگری هم هستند که هر کدام مسئول همسان سازی نوع خاصی از تنظیمات می باشند.
نمونه هایی از این تنظیمات را برای شما آورده ایم:

۱- Personalize : این گزینه تنظیمات مربوط به صفحه استارت و مترو را همسان سازی خواهد کرد. تنظیماتی مثل رنگ ها، بک‌گراندها، تصویر قفل صفحه و تصویر اکانت کاربری تان.

۲- Desktop Personalization : این گزینه هم مربوط به تنظیمات محیط دسکتاپ می شود. از تنظیمات پوسته های ویندوز گرفته تا تنظیمات مربوط به نوار وظیفه.

۳- Passwords : همسان سازی کلمات عبور برخی اپلیکیشن ها، وبسایت ها، شبکه ها و شبکه های HomeGroupe از طریق این بخش انجام می شود. به عنوان مثال هنگامی که یک بار به شبکه HomeGroup خود لاگین کنید، دیگر کامپیوترهایی که با اکانت مایکروسافتی شما لاگین کرده اند نیز این کلمه عبور به صورت اتوماتیک دریافت کرده و به شبکه HomeGroup لاگین می کنید. البته به دلیل مسایل امنیتی هنگامی این همسان سازی ها انجام خواهد شد که شما کامپیوتر فعلی تان را به عنوان ” دستگاه قابل اعتماد ” به مایکروسافت شناسانده باشید.

۴- Ease of Access : این گزینه نیز مسئول همسان سازی تنظیمات بخش Accessibility می باشد. مثلا تنظیمات ابزارهایی مثل Narrator و Magnifier با استفاده از این بخش همسان سازی و کنترل می شود.

۵- Language Preferences : این قسمت نیز تنظیمات مربوط به همسان سازی زبان های ویندوز، تنظیمات کیبرد و … را کنترل می کند. در صورتی که از تنظیمات پیش فرض ویندوز استفاده نمی کنید، این گزینه برای شما بسیار کاربردی است. چون جلوی اتلاف وقت شما برای انجام تنظیمات همیشگی را خواهد گرفت.

۶- App Settings : با این گزینه می توانید تنظیمات همسان سازی اپلیکیشن های مدرن ویندوز ۸ را کنترل کنید. البته فقط تنظیماتی که توسعه دهنده‌ی اپلیکیشن، اجازه سینک شدن آنها را داده باشد.

۷- Browser : از نام این بخش مشخص است که همسان سازی مرورگر را کنترل می کند. البته این همسان سازی فقط روی مرورگر اینترنت اکسپلورر انجام می شود. در طی این پروسه مواردی مثل بوکمارک ها، تاریخچه و اطلاعاتی از این دست سینک خواهند شد. اگر هم کاربر فایرفاکس یا کروم هستید، نیازی نیست نگران باشید. چون این دو مرورگر خودشان دارای سیستم همسان سازی بسیار قدرتمندی هستند.

۸- Other Windows Settings : این قسمت نیز تنظیمات مرورگر فایل ها ( File Explorer )، ماوس و … را انجام خواهد داد. در واقع تمام تنظیماتی که در دسته بندی های بالا قرار نمی گرفتند، از طریق این بخش سینک خواهند شد.
اکنون کافیست که تغییراتی را در تنظیمات ویندوز به وجود بیاورید، بلافاصله این تنظیمات همسان سازی شده و در سایر دستگاه های ویندوز هشتی شما نیز اعمال می شوند.

یکی دیگر از گزینه هایی که ممکن است به درد بسیار از کاربران و مخصوصا کاربران ایرانی بخورد، گزینه Sync settings over metered connections می باشد. متاسفانه در کشور ما خدمات اینترنت موبایل با کیفیت پایین و قیمت بالا عرضه می شوند و اگر شما هم با استفاده از اینترنت موبایل به شبکه جهانی متصل باشید، این تغییر تنظیمات و همسان سازی برای شما هزینه خواهد داشت. با غیر فعال کردن این گزینه می توانید همسان سازی را در حالت استفاده از اینترنت موبایل، غیر فعال کنید. در واقع ویندوز ۸ می تواند اتصال اینترنت موبایل را تشخیص داده و سینک کردن تنظیمات را متوقف کند.

برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید به cnet ، pallareviews و pcmag  مراجعه نمایید