معرفی و بررسی سیستم عامل اندروید – Android

Android_logoاندروید در حال حاضر پرطرفدار ترین و پرکاربردترین سیستم عامل موبایل بوده که توسط شرکت گوگل برای موبایل ها و تبلت ها ارائه شده است. اندروید بر پایهٔ سیستم عامل لینوکس طراحی و ساخته شده است. اما قبل از اینکه به معرفی و بررسی سیستم عامل اندروید – Android بپردازیم، باید تعریفی از سیستم عامل ارائه دهیم تا با وظایف آن آشنا شده و انتظارات خود را از آن بدانیم و بتوانیم با آن ارتباط برقرار کرده و حتی آن را با یک سیستم عامل دیگر مقایسه نماییم.

برای مشاهده متن کامل معرفی و بررسی سیستم عامل اندروید – Android  به ادامه مطلب مراجعه نمایید.

به زبان ساده، سیستم عامل یک مترجم است که خواسته­های ما را که غالباً از طریق نرم­افزارهای کاربردی و خاص منظوره صادر می­شود، برای سخت افزار­ها ترجمه کرده و نتیجه را برای ما مجدداً از زبان سخت افزار برای ما ترجمه می­کند. به عبارتی دیگر سیستم عامل که مترجم و واسط بین کاربر، نرم افزار و سخت افزار است.

Android_Scaleواژه اندروید به معنای روبات کوچک و شبه انسانی است که به وسیلهٔ کامپیوتر کنترل می شود. اندروید در آغاز شرکت کامپیوتری کوچکی بود که توسط فردی به نام اندی روبین و سه تن از همکارانش پایه گذاری شده بود. فعالیت این شرکت در راستای تولید نرم افزار و برنامه های کاربردی برای موبایل بود که در این راه موفقیت بسیاری کسب کرده بودند. در سال ۲۰۰۵، گوگل امتیاز اندروید را از این شرکت خریداری کرد و پس از آن اندی روبین را به سمت قائم مقام این شرکت و مسئول پروژه­های مربوط به اندروید برگزید. تیم مسئول پروژه، طراحی نوعی پلت فرم موبایل مبتنی بر سیستم عامل لینوکس را آغاز کرد و در سال ۲۰۰۷، گوگل خبر از یک تحول بزرگ در صنعت موبایل داد. در این سال به کوشش و پی گیری گوگل، اتحادیه ای با نام Open Handset Alliance با عضویت بیش از ۳۰ شرکت فعال در زمینهٔ تولید نرم افزارهای موبوط به موبایل و تولیدات مشابه تشکیل شد و این اتفاق به سرعت توجه بسیاری از شرکت های بزرگ جهان مانند سامسونگ، ال جی، اچ تی سی را به خود جلب کرد. در اکتبر ۲۰۰۸، اولین موبایل اندروید جهان توسط شرکت اچ تی سی به نام T-Mobile طراحی و تولید شد. این فناوری به سرعت توجه بسیاری از شرکت های تولید کنندهٔ موبایل در سراسر جهان را به خود جلب کرد و طولی نکشید که حلقهٔ طرفداران اندروید بسیار گسترده شد.

google_logoمشخصات فنی اندروید:

ابزارهای مختلف سیستم عامل اندروید، به راحتی برای کاربران قابل دسترس است و توسط گوگل حمایت می شود. این سیستم عامل از فرمت­های مختلف فایل­های مولتی­مدیا مانند: MPEG-4، H.264، MP3، AAC، GIF، JPEG، PNG، AMR  و از تمامی شبکه های ارتباطی مورد نیاز کاربران موبایل مانند: GSM/EDGE، CDMA،EV-DO، UMTS، بلوتوث و Wi-Fi پشتیبانی می­کند.

رابط کاربری سیستم عامل اندروید و بیشتر برنامه های آن با زبان جاوا و پایتون نوشته شده است. اما از آن جا که این سیستم عامل Java Virtual Machine ندارد، برای اجرای این برنامه­ها کدهای جاوا باید به کدهای Dalvik  تبدیل شوند و سپس توسط Dalvik Virtual Machine اجرا شوند. فایل­های گرافیکی اندروید همچون لینوکس به وسیلهٔ OpenGL پردازش می­شوند.

مرورگر پیش فرض اندروید بر اساس فریم ورک اوپن سورس WebKit طراحی و توسعه یافته است و در نسخه های جدیدتر این سیستم عامل، گوگل مرورگر کروم را که سرعت بالاتری دارد به آن اضافه کرده است. موبایل­های مجهز به سیستم عامل اندروید، از تمامی سخت افزارهای رایج مانند GPS و دوربین های با کیفیت بالا پشتیبانی کرده و از  SQLiteبرای ذخیره و مدیریت داده ها استفاده می­کند.

با تشکر از آقای پوریا عرب نژاد بابت جمع آوری این مقاله.