محافظت از اطلاعات درایوها با BitLocker

Win7_Packageیکی از پرکاربردترین خواسته­ های کاربران کامپیوتر، اینست که بتوانند از اطلاعات خود محافظت کنند و آن­ها را از دسترس سایر کاربران دور نگه دارند. برای دستیابی به این منظور، غالباً کاربران به سراغ نرم­ افزارهایی که در این زمینه کار می­کنند و برای این کارها ساخته و طراحی شده­ اند، میروند.

برای مشاهده روش محافظت از اطلاعات درایوها با BitLocker به ادامه مطلب مراجعه نمایید

به عنوان مثال، نرم­افزار Folder Guard یکی از این دسته نرم­ افزارهاست که به کاربر این امکان را می­دهد تا با رمزگذاری بر روی فایل­ها و پوشه­ ها، از نمایش اطلاعات خود برای سایرین، جلوگیری نماید.

اما در اینجا ما می­خواهیم با استفاده از امکانی که در نسخه­های 7 و 8 سیستم عامل Windows ایجاد و در اختیار کاربران گذاشته شده، محافظت از اطلاعات را انجام دهیم. این امکان، BitLocker نام دارد. برای دسترسی به BitLocker و استفاده از امکانات آن، ابتدا وارد بخش Control Panel شده سپس از لیست پیش رو گزینه BitLocker Drive Encryption را انتخاب می­کنیم (تصویر 1).

bitlocker

در تصویر مشاهده می­کنید که از 3 درایو موجود، یک درایو به نام با استفاده از این سیستم قفل­گذاری شده است. با استفاده از گزینه می­توان درایو مورد نظر را قفل­گذاری کرد. اگر روی این گزینه برای یک درایو کلیک کنید با پنجره­ای مشابه به آنچه در تصویر 2 مشاهده می­کنید، مواجه می­شوید.

bitlocker

در این پنجره، با انتخاب گزینه اول، یعنی Use a password to unlock the driveمی­توانید بر روی درایو رمز گذاشته و از اطلاعات خود محافظت نمایید. پس از انجام این کار اگر وارد بخش Computer بشوید مشاهده می­کنید که درایو شما رمزگذاری شده و هیچ اطلاعاتی از آن (حتی نام آن) قابل مشاهده نیست. و اگر بخواهیم آن را باز کنیم باید اول رمز را وارد کنیم (تصویر 3).

bitlocker