سیستم مدیریت محتوا چیست؟ What is CMS

سیستم مدیریت محتواامروزه یکی از عباراتی که در زمینه وب زیاد به کار میرود، سیستم مدیریت محتوا است. در این پست به توضیح درباره سیستم مدیریت محتوا پرداخته و درباره آن صحبت میکنیم و انشاا… در پست های بعد به معرفی سیستم های مدیریت محتوا معروف می پردازیم.

برای مشاهده متن کامل پست سیستم مدیریت محتوا چیست؟ What is CMS  به ادامه مطلب مراجعه نمایید.

سیستم مدیریت محتوا چیست؟ What is CMS

امروزه استفاده از وب سایت ها یک امر عادی و پرکاربرد شده است. بسیاری از خدمات از طریق وب سایت ها صورت میگیرد. حتی خرید کالا ویا برقراری ارتباط با آشنایان از این طریق انجام می شود.

آیا داشتن یک وب سایت برای هر کسی امکان پذیر است؟

بله، بسیاری از وب سایت ها در محیط وب (اینترنت) مربوط به افراد و اشخاص است که صرفاً به معرفی آنان می پردازد و خدمات خاصی را انجام نمیدهد.

آیا راه اندازی یک وب سایت از نظر فنی برای هر کسی امکان پذیر است؟

خیر، برای اینکه یک وب سایت ایجاد و راه اندازی بشود، لازم است که فرد دانش و تخصص مورد نظر را داشته باشد. این امر برای بسیاری غیر ممکن است. چون در این حوزه نه فعالیتی دارند و نه اطلاعاتی. اما میخواهند یک وب سایت راه اندازی نمایند.

یکی از راه ها این است که فرد با مراجعه به یک فرد متخصص و یا یک شرکت تخصصی که در این زمینه فعالیت می کند، ثبت سفارش کرده و سایت خود را تحویل بگیرد. در این حالت اگر مشکلی پیش بیاید، فرد نیازمند متخصصی است که سایت را برای او راه اندازی و ایجاد کرده است.

اما یک راهکار مناسب استفاده از سیستم مدیریت محتوا است.

سیستم مدیریت محتوا چیست؟

سیستم مدیریت محتوا Content Management System یک برنامه یا نرم افزار تحت وب است که به شما اجازه می دهد بدون اینکه نیاز به دانش تخصصی طراحی و تولید وب سایت داشته باشید، بتوانید به راحتی برای خود یک وب سایت شخصی، تجاری، خدماتی و  … را ایجاد کنید.

شما می توانید به آسانی و با چند کلیک سیستم مدیریت محتوا را بر روی وب سایت شخصی خود نصب و راه اندازی کنید و از آن استفاده نمایید. طبعا این نکته وجود دارد که برای کار با سیستم مدیریت محتوا شما باید شیوه کار با آن را فراگرفته و توانایی راهبری و نگهداری آن را داشته باشید که به مراتب از فراگرفتن دانش تخصصی طراحی و تولید وب سایت آسانتر و راحتتر است.

البته اگر شخص در زمینه دانش تخصصی طراحی و تولید وب سایت مهارت داشته باشد، میتواند راحتتر از سیستم مدیریت محتوا استفاده کرده و حتی آن را برای خود سفارشی کند.

بروز رسانی و نگهداری از سیستم مدیریت محتوا

تیم تولید کننده سیستم مدیریت محتوایی که شما آن را برای کار انتخاب کرده اید، مسئول پشتیبانی، نگهداری و بروزرسانی است و تقریبا شما فقط باید کار با آن سیستم مدیریت محتوا را فرابگیرید و دیگر نگران هیچی نباشید.

انشاا… در پست های بعد به معرفی سیستم های مدیریت محتوا معروفی می پردازیم که در دنیای وب غالبا از آن ها استفاده میشود.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره سیستم مدیریت محتوا می توانید به Wikipedia, Techtarget و Webopedia مراجعه نمایید.