دروپال یک سیستم مدیریت محتوای قدرتمند

دروپالدر ادامه بحث معرفی سیستم های مدیریت محتوا، پس از معرفی وردپرس و جوملا این بار می خواهیم درباره دروپال صحبت کنیم . دروپال پس از وردپرس و جوملا در جایگاه سوم رده بندی W3techs قرار دارد.

برای مشاهده متن کامل پست دروپال یک سیستم مدیریت محتوای قدرتمند به ادامه مطلب مراجعه نمایید.

دروپال یک سیستم مدیریت محتوای قدرتمند

در این پست میخواهیم همانند وردپرس و جوملا، به صورت مختصر درباره سیستم مدیریت محتوای دروپال صحبت کنیم. ابتدا مختصری از تاریخچه، سپس ویژگی ها و نهایتا درباره چگونگی دسترسی و منابع معتبر دروپال صحبت خواهیم کرد.

رتبه دروپال

 تاریخچه دروپال

سیستم مدیریت محتوای دروپال، در سال 2001 منتشر شد. بنیانگذار دروپال آقای دِرایس بایترت (Dries Buytaert) است. ابتدا بایترت به همراه دوستش هانس اسنایدر (Hans Snijder) در دانشگاه Antwerp برای تبادل اطلاعات خود شبکه ی کوچکی را راه اندازی کردند. سپس با ایده ی بایترت یک نرم افزار برای اشتراک اطلاعات نوشته شد و کم کم این نرم افزار به دروپال تبدیل شد. جهت مشاهده تاریخچه کامل دروپال میتوانید به سایت رسمی دروپال سر بزنید.

Dries_Buytaert

بنیانگذار دروپال

 ویژگی های دروپال

دروپال نیز مانند دیگر سیستم های مدیریت محتوای موجود، دارای ویژگی های متفاوت و زیادی است اما یکی از ویژگی هایی که دروپال را از بقیه جدا می کند، ویژگی های امنیتی آن است. یکی از وب سایت هایی که این ویژگی را نشان می دهد، سایت دولتی جورجیا است که با دروپال ایجاد شده است. یکی دیگر از ویژگی های دروپال، این است که میتوان از دروپال برای ایجاد هر مدل سایتی استفاده کرد.

دروپال به صورت متن باز Open Source است و با استفاده از زبان قدرتمند PHP و پایگاه داده MySql ایجاد شده. همچنین دورپال توان اجرا با پایگاه داده های SQLite و PostgreSQL و همچنین MogoDB را داراست.

قرار است در نسخه 8 دروپال که بزودی منتشر خواهد شد، از HTML5 و Web Services استفاده شود.

drupal8

 

برای دانلود دروپال میتوانید به سایت رسمی دروپال سربزنید. و در صورتی که میخواهید دروپال را به زبان شیرین فارسی داشته باشید، میتوانید به سایت Drupalcms.ir سربزنید.

جهت کسب اطلاعات بیشتر میتوانید به وب سایت رسمی دروپال، Wikipedia و همچنین CMSMatrix سربزنید.