تروجان چیست؟What is Trojan

Trojan-Helmetدر دنیای اینترنت یکی از بزرگترین و خطرناک ترین مشکلات تمام کاربران،حمله و تهاجم بدافزار(Malwares)هاست.بدافزارها می توانند کار های مهلک فراوانی انجام دهند،از جمله:دزدیدن اطلاعات کامپیوتر(رمز های عبور)،سوءاستفاده از امکانات کامپیوتر(استفاده از پهنای باند)و… .در این پست میخواهیم شما را با «تروجان»(Trojan) که یکی از شاخه های بدافزارهاست آشنا کنیم.

جهت مشاهده ی متن کامل تروجان چیست؟What is Trojan به ادامه ی مطلب مراجعه نمایید

تروجان چیست؟What is Trojan

در این مطلب میخواهیم در مورد علت نام گذاری این بدافزار،چگونگی انتقال آن،اهداف و عملکرد تروجان و راه های مقابله با آن بحث کنیم.تروجان اغلب به صورت یک نرم افزار خوب و مفید رفتار می کند،اما کافیست که کاربر آن را روی سیستم خود نصب کند،اینگونه کدهای مخرب و مخفی که در داخل بدافزار توسط هکر سازنده طراحی شده است به داخل کامپیوتر نفوذ و آن را آلوده می کنند.از این طریق هکرها کامپیوتر کاربران را تحت کنترل خود قرار می دهند.البته باید بدانیم که تروجان ها قابلیت تکثیر شدن را مانند ویروس ها و کرم ها ندارند.

علت نام گذاری

دلیل این نام گذاری به ماجرای تسخیر تروآ توسط یونان باستان برمی گردد، که با ساختن یک اسب چوبی و مخفی شدن درون شکم آن به شهر تروآ نفوذ کرده و آن را به تصرف خود درآوردند. در این داستان اسب تروا نقش یک بدافزار را دارد و شهر تروا مانند کامپیوتر کاربری است که توسط اسب تروا آلوده می شود.به همین دلیل بعضی، بکار بردن «اسب تروجان» را برای این بدافزار صحیح ترمی دانند.

چگونگی انتقال تروجان به سیستم کاربران

تروجان به روش‌های متعددی کامپیوتر را آلوده می کند که ما در این قسمت فقط به چند نمونه از آن اشاره کردیم:

دانلود نرم افزارها (تروجان قسمتی از نرم افزاری است که کاربر آن را از اینترنت دانلود و نصب می کند.)

سایت های دارای کدهای مخرب (مثلا زمانی که وارد یک سایت می شوید، سایت یک برنامه روی کامپیوتر اجرا می کند و تروجان را روی کامپیوتر کپی می کند.)

فایل‌های ضمیمه ایمیل (Email attachments ممکن است همراه یک ایمیل فایلی باشد که اگر آن را باز کنید، تروجان منتقل شود.)

استفاده از نقص های نرم افزارها ( تروجان از طریق ایرادهایی که در نرم افزارهایی مثل مرورگرهای اینترنتی، مدیا پلیرها و مسنجرها وجود دارد، به کامپیوتر کاربر نفوذ می کند.)

اهداف و عملکرد تروجان در سیستم ها

پس از این که هکر کامپیوتر را تحت تسلط خود قرارداد،پیش بینی می شود که این اهداف را روی سیستم عملی کند:

استفاده از کامپیوتر به عنوان یک ابزار برای نفوذ به دیگر سیستم‌ها و شبکه ها

دزدیدن اطلاعات (مثل رمزهای عبور)

نصب نرم افزارها (مثلا یک بدافزار)

دانلود و آپلود فایل‌ها و استفاده از پهنای باند

تغییر یا حذف فایل ها

Key Logging (ثبت فعالیت هایی که کاربر انجام می دهد. برای مثال یک Key Logger می تواند تمام دکمه های صفحه کلید را که فشار می دهید به ترتیب ثبت کند و آنها را به هکر سازنده اش ارسال کند.)

دیدن صفحه نمایش کامپیوتر هدف

پر کردن فضای خالی کامپیوتر هدف

تروجان ها برای عملی کردن اهداف خود نیاز دارند تا با هکر سازنده و طراح خود ارتباط داشته باشند.

راه های مقابله با تروجان

نرم افزارهای آنتی ویروس توانایی پاک کردن تروجان ها را دارند. آنها حتی می توانند قبل از نفوذ تروجان به سیستم جلوی آن را بگیرند. البته اگر از عملکرد یک تروجان آگاهی کافی داشته باشید، حتی خودتان می توانید آن را پیدا کرده و پاک کنید. البته در مورد تروجان هایی که دسترسی هکر را به سیستم فراهم می آورند، ماجرا کمی پیچیده تر است. در این موارد اگر امنیت کامپیوتر اهمیت زیادی دارد، توصیه می شود کل هارد کامپیوتر را فرمت (پاک) کنید و از ابتدا روی آن سیستم عامل و نرم افزارهای مورد نیاز را نصب کنید.

یک وبگردی امن با موزیلا فایرفاکس(Mozila FireFox)

اگر اینترنت پرسرعتی دارید می توانید از حالت«گشت و گذار محرمانه»مرورگر موزیلا بهره ببرید.برای فعال سازی این حالت کافیست در منوی Tools روی گزینه Private Browsing Windows کلیک کنید. در پنجره بعد روی دکمه Start Private Browsing کلیک کنید. با این کار تمام Tab های فعلی فایرفاکس تان بسته می شوند و پنجره Private Browsing باز می شود. پس از گشت و گذار در اینترنت زمانی که پنجره را می بندید، تمام تاریخچه، کوکی ها(Cookies) و هر فایل دیگری که در زمان وبگردی محرمانه ذخیره شده است، پاک می شوند و در آخر Tab های فایرفاکس عادی تان باز می گردند.

شیوع تروجان ها در فضای اینترنت

طبق آمار مختلف در سه ماهه آخر سال 2009 بین 70 تا 80 درصد از بدافزارهای کشف شده در سراسر دنیا تروجان بودند و این میزان در حال افزایش است. پس با توجه به علاقه ی روزافزون هکر ها برای به دست گیری کنترل کامپیوتر کاربران از راه دور، روز به روز این بدافزار خطرناک شیوع بیشتری پیدا می کند.توصیه می شود آن ها را جدی بگیرید.

جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید به WikiPedia مراجعه نمایید

  

2 دیدگاه در “تروجان چیست؟What is Trojan

دیدگاه‌ها غیرفعال هستند.