بررسی فرمت های مختلف تصاویر

image_formatsدر این پست به معرفی پسوندها  یا همان فرمت های تصاویر (عکس) پرداخته ایم و برای هر کدام از آنها علاوه بر توضیح جامع و کامل به توضیح کوتاه در سطح مزایا و معایب اشاره کرده ایم.

جهت مشاهده ی کامل متن بررسی فرمت های مختلف تصاویر به ادامه ی مطلب مراجعه فرمایید.
در بررسی فرمت های مختلف تصاویر، 4 فرمت اصلی و پرکاربرد وجو دارد که به توضیح آن ها پرداخته ایم.

GIFarrow-down:
یکی از فرمت های استاندارد صفحات جهانی وب می باشد که از اول کلمات(Graphical  Interchange Format)که مفهوم لغوی آن در زبان فارسی قالب مبادلهٔ گرافیک است ، می باشد. این فرمت مشخص کنندهٔ تصاویر گرافیکی ثابت یا متحرک است. این قالب گرافیکی توسط شرکت CompuServe در سال 1987 میلادی معرفی شده است و امروزه به طور گسترده در وب مورد استفاده قرار میگیرد.
در این فرمت تصویری از تکنیک  (LZW (Lempel-Ziv-Welch برای فشرده سازی تصاویر استفاده می شود که یک تکنیک فشرده سازی (Lossless compression) است. تعداد رنگهای مورد استفاده در این فرمت با توجه به 8 bit بودن آن 256 رنگ است که یک بازه رنگ نسبتا محدود برای استفاده در اختیار شما قرار میدهد .این 256 رنگ از یک محدوده رنگ بزرگتر با 16777216 رنگ انتخاب می شود. ( با توجه به ترکیب رنگ و نوع تصویر ) به دلیل محدودیت تعداد رنگ ها ازاین فرمت برای تصاویری با تعداد رنگ کمتر از 256 استفاده می شود . برای تصاویر دیجیتال و یا تصاویر دارای Gradiant از این فرمت استفاده نکنید ، زیرا به دلیل محدودیت تعداد رنگها باعث کم کیفیت و نامرتب شدن تصاویر شما خواهد شد.
این فرمت برای تصاویرخطی ، عناصر با لبه های تیز و تعداد رنگ محدود بسیار مناسب است . ( مانند لوگوهایی با چند رنگ و لبه های تیز، خطوط و نمودارها )
یکی از قابلیت های مهم این فرمت تصویری قابلیت ساخت تصاویر متحرک است. می توانید با استفاده از نرم افزارهای ویرایش تصاویر مانند Photoshop و یا نرم افزارهایی که برای ساخت تصاویر متحرک با فرمت GIF برنامه ریزی شده اند ، برای ساخت تصاویر متحرک ساده خود استفاده کنید.
مزیت ها:
برای تصاویری که تعداد رنگ کم و یا طرح ساده ای دارند فشرده سازی خیلی خوبی دارد.
می تواند تصاویر متحرک و یا شفاف (شفافیت 2 بیتی) را ذخیره کند.
تصاویری که جدول رنگی (Color Palette) دارند را ذخیره می کند.
نمی تواند تصاویر متحرک و تصاویر شفاف / نیمه شفاف را ذخیره کند
با قدمت ترین فرمت تصویر در وب است و در مرورگر ها بخوبی پشتیبانی می شود.
معایب:
برای تصاویر عکاسی که طیف رنگی گسترده ای دارند کاربردی ندارد.
نمی تواند تصاویر نیمه شفاف را ذخیره کند.
اگر تصویر خیلی شلوغ و پیچیده و با طرح های غیر تکراری باشد متد فشرده سازی اش موفقیت آمیز نخواهد بود.

جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید به اینجا و اینجا سری بزنید.

arrow-downJPG:
استاندارد مورد استفاده برای فشرده سازی تصاویر که نام آن ، کوتاه شده (Joint Photographic Group Experts )، نام سازمان ایجاد کننده این استاندارد در سال 1992 است. از این استاندارد بیشتر برای ذخیره سازی تصاویر دیجیتال و تصاویری که با استفاده از دوربین های عکاسی گرفته شده است ( که دارای میلیونها رنگ هستند ) استفاده می شود. این استاندارد به شما اجازه میدهد با مقداری تغییر در خصوصیات به حجم مناسبی برای انتشار در محیط وب برسید.تکنیک فشرده سازی تصاویر در این فرمت ( Lossy Compression ) است به این معنی که پس از تغییر خصوصیات برای فشرده سازی تصاویر ، کیفیت گذشته تصاویر از دست خواهد رفت و به کیفیت پایین تری از تصاویر خواهیم رسید بنا براین در تغییر خصوصیات با استفاده از این استاندارد دقت نمائید. در استفاده از این استاندارد برای تصاویری همراه با متن ، الگوها و سطوح با لبه های تیز بسیار دقت کنید . زیرا کم کردن خصوصیات به میزان زیاد باعث بهم ریختگی در لبه های متن و سطوح میشود.
برای تغییر در خصوصیات تصاویر می توانید از نرم افزارهای ویرایش تصاویر مانند Photoshop ( گزینه Save for web در منوی File ) استفاده نمائید.
مزیت ها :
نسبت کیفیت به حجم تصویر موقع ذخیره سازی قابل تنظیم است.
برای تصاویر عکاسی فشرده سازی خیلی موثری دارد.
تصاویر خاکستری (grayscale) را می شناسد و همانطور که هستند ذخیره می کند.
توضیحات تصویر و مشخصات دوربین و … را ذخیره می کند.
معایب  :
حتی با کمترین فشرده سازی باز هم افت کیفیت نامحسوسی خواهد داشت و برای مصارفی همانند تصاویرکارتونی، پزشکی و نجوم مناسب نیست.
به دلیل شیوه فشرده سازی پیچیده اش، نمایش یک تصاویر با ابعاد بزرگ به پردازش زیادی نیاز دارد.
نمی تواند تصاویر متحرک و تصاویر شفاف / نیمه شفاف را ذخیره کند.

جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید به اینجا سری بزنید.

arrow-downPNG:
نام آن کوتاه شده کلمه (Portable Network Graphics) است که در سال 1996 به عنوان جایگزینی پیشرفته تر و مناسب برای GIF به وجود آمد. PNG از محدوده رنگ 24bit RGB or 32-bit RGBA و همچنین Grayscale ( همراه و یا بدون alpha channel ) پشتیبانی می کند. PNG فرمتی است که برای انتشار در محیط وب به وجود آمده است و برای کارهای چاپی مورد استفاده قرار نمی گیرد و به همین دلیل از محدوده رنگ فایلهای چاپی نیز ( CMYK ) پشتیبانی نمی کند. یکی از خصوصیات جذاب این فرمت تصویر برای طراحان و توسعه دهندگان وب خاصیت alpha channel آن می باشد که موجب ایجاد تصاویر Transparent ( زمینه شفاف ) می شود. از دیگر خصوصیات موجود در فرمت های  GIF و (PNG (Lossless compression  از دست ندادن کیفیت ظاهری پس از فشرده سازی تصویر است ( بر خلاف استاندارد JPEG ) در فرمت PNG از تکنولوژی ( ZLib ) برای فشرده سازی تصاویر استفاده میشود که کارآمد تر از تکنیک فشرده سازی در GIF است (LZW ) دونوع متفاوت از فرمت PNG با کیفیت متفاوت در صفحات وب مورد استفاده قرار میگیرند. (PNG8(8-bit ازنظر محدودیت رنگ مانند .gif است (256 رنگ حداکثر) ، اما میتوان از خاصیت alpha channel آنها برای ایجاد تصاویر شفاف استفاده نمود. (PNG24 (24-bit اجازه استفاده از بازه بیشتری از رنگها را به شما میدهد. متاسفانه در حال حاضر تعدادی از مرورگرها به صورت کامل و مناسب از این فرمت تصویر پشتیبانی نمی کنند و این موضوع مشکلات بسیاری را برای طراحان وب به وجود آورده است. اما استفاده از این فرمت کاملا جایگاه خود را پیدا نموده است و در نهایت تمامی مرورگرها مجبور به پشتیبانی از این فرمت خواهند شد . البته راه های خاصی برای نمایش صحیح این فرمت در مرورگرهای قدیمی که از این فرمت پشتیبانی نمیکنند وجود دارد.
استفاده از این فرمت برای ذخیره سازی تصاویری با کیفیت بالا و اندازه کوچک بسیار مناسب است . مانند لوگوهایی با تعداد رنگ زیاد و لبه های گرد ، یا آیکون ها در سایز های کوچک.
مزیت ها :
کیفیت تصویر اولیه را کاهش نمی دهد.
تصاویری که جدول رنگی (Color Palette) دارند را هم ذخیره می کند.
تصاویر خاکستری (grayscale) را می شناسد و همانطور که هستند ذخیره می کند.
می تواند تصاویر شفاف / نیمه شفاف را ذخیره کند.
معایب :
میزان فشرده سازی یک تصویر در ویرایشگر های مختلف یکسان نیست.
مرورگر های قدیمی بخوبی پشتیبانی اش نمی کنند.
نمی تواند تصاویر متحرک را ذخیره کند.

جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید به اینجا سری بزنید.

arrow-downBMP:
ساختار ساده و مشخصی دارد و پیاده سازی آن برای برنامه نویس ها بسیار ساده است، به همین جهت تقریبا همه نرم افزار های نمایشگر و ویرایشگر تصویر از آن پشتیبانی می کنند و یا اصلا تصاویر رو فشرده نمی کند (تصاویر رنگی 16 و 24 و 32 بیتی) و یا اگر هم  فشرده کند خیلی کم فشرده سازی می کند . به همین جهت حجم فایل های bmp همیشه زیاد بوده ، اما در عوض اصلا افت کیفیت (بر خلاف jpg) نداشته و تصویررا دقیقا همانطور که  تحویل بدهید ذخیره می کند. زیرا خود آن فرمت فشرده ای نیست موقعی که zip  یا rar  می کنیدش خیلی خوب فشرده می شود، خیلی اوقات حتی نتیجه آن بهتر از سایر فرمت ها است. به دلیل سادگی این فرمت غالبا در داخل نرم افزار های تحت ویندوز زیاد بکار می رود، چون سرعت نمایش و پردازش آن بالا است.
مزیت ها:
کیفیت تصویر اولیه را کاهش نمی دهد.
با نرخ فشرده سازی بالایی zip و rar می شود.
تصاویری که جدول رنگی (Color Palette) دارند را هم ذخیره می کند.
می تواند تصاویر شفاف (شفافیت 2 بیتی) و نیمه شفاف (شفافیت 8 بیتی) را هم ذخیره کند.
معایب :
حجم فایل به دلیل عدم فشردگی بالا است و در وب کاربردی ندارد.
نمی تواند تصاویر متحرک و یا توضیحات تصویر را ذخیره کند.
اغلب نمایش دهنده ها از این قابلیت bmp پیشتیبانی نمی کنند.

جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید به اینجا سری بزنید.

در پایان میتوانید با بازدید از این لینک مقایسه ای بین پسنوندهای گرافیکی بیابید